Jak oświetlić rower?

Posted by admin | Rower | piątek 12 lutego 2021 9:18 am

Od kilku lat na drogach widać wielu rowerzystów. Część osób porusza się na jednośladzie rekreacyjnie, dla innych jest to najszybszy sposób przemieszczania się do pracy. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna jazdy na rowerze, warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć, by nie stwarzać zagrożenia na drodze?

Najważniejsze informacje

Większość rowerzystów zdaje sobie sprawę z tego, że ich sprzęt musi być wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec, a także sygnał dźwiękowy, na przykład dzwonek. Dobrym pomysłem jest również zakładanie kasku, który może uchronić przed nieprzyjemną kontuzją przy ewentualnym upadku. Najważniejszą kwestią jest jednak oświetlenie rowerowe. Teoretycznie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na drogach regularnie można spotkać osoby nie jadące na rowerze bez żadnych lampek. Przepisy mówią o konieczności posiadania dwóch świateł – przedniego, w kolorze białym lub żółtym selektywnym oraz tylnego o czerwonej barwie. Lampki rowerowe nie są drogie, najtańsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Włączanie świateł w ciągu dnia

Według przepisów konieczne jest włączenie oświetlenia rowerowego od zmierzchu do świtu, nie ma obowiązku robienia tego w ciągu dnia. Mimo to w wielu sytuacjach światła mogą okazać się dobrym rozwiązaniem, niekiedy nawet jazda w delikatnym cieniu może sprawić, że rowerzysta nie będzie dobrze widoczny dla kierowców, co może powodować ryzyko kolizji czy wypadku.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.