Jedź lekko i przyjemnie

Posted by admin | Sprzęt | niedziela 31 lipca 2022 8:42 am

Popularność, napędzanych silnikiem elektrycznym pojazdów w ostatnich latach eksplodowała. Trend ten zawitał również do branży rowerowej i z roku na rok coraz mocniej się rozwija.

Jedź lekko i przyjemnie 

Rower elektryczny jak sugeruje nazwa, wyposażony jest, w silnik zasilany prądem. W zależności od rozwiązania może on być umieszczony w piaście tylnej lub centralnie w miejscu mocowania korb i przedniej zębatki.

Podczas pedałowania generujemy moc, która napędza rower. Silnik ma nam ulżyć i wspomaga użytkownika do prędkości 25 km/h. Limit ten wynika z kodeksu ruchu drogowego i zawartej w nim definicji roweru.

Rower elektryczny -cechy szczególne 

Obecnie odróżnienie elektryka od klasycznego roweru staje się coraz trudniejsze.

Jednak posiadają one kilka cech szczególnych wymienionych poniżej:

  • silnik -parametrami go opisującymi są moment obrotowy w Nm (niutonometrach) oraz generowana moc szczytowa wyrażona w watach (W);
  • bateria -zamontowana na ramie lub bagażniku, może być schowana w dolnej rurze ramy, jej pojemność opisywana jest w Wh (watogodziny), im większa, tym dłużej możemy jechać; 
  • sterownik silnika -zamontowany na kierownicy, pozwala zmieniać tryby pracy i poziom wspomagania oraz w zależności od producenta sterować np. oświetleniem 
  • wyświetlacz -bywa wyposażeniem opcjonalnym, pokazuje informacje takie jak zasięg, poziom baterii, tryb wspomagania itd. 

Coraz popularniejsze stają się dedykowane elektrykom komponenty jak np. opony do rowerów elektrycznych. Wykonane są z mieszanki gumy, która stanowi bardzo dobry kompromis pomiędzy przyczepnością a trwałością.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Patrząc na oferty sklepów rowerowych np. na GreenBike, z łatwością zauważymy, że każda dyscyplina kolarstwa ma swój rower elektryczny. Nieważne czy chcemy jeździć turystycznie, po szosie lub na wyprawy po górach. Na pewno uda nam się znaleźć odpowiedni ebike dla siebie.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.