Karimata do spania – obowiązkowy element górskiego wyposażenia

Posted by admin | Survival | sobota 23 lipca 2022 2:21 pm

Ostatnimi czasy niezwykle popularną formą spędzania wakacji stało się przemierzanie gór z plecakiem na plecach. Dzięki temu można nie tylko uniknąć tłumu turystów, lecz zapewnić sobie świetną odskocznię od codziennego, przepełnionego urządzeniami elektronicznymi życia. Jeśli jednak planuje się takie wakacje, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie, którego najważniejszym elementem powinna być karimata do spania. Czym ona jest, dlaczego jest tak ważna, a przede wszystkim jak się ją powinno wybierać?

Podstawowe informacje o karimacie

Czym zatem jest karimata do spania ze sklepu Hobby4men? Jest to po prostu specjalna mata, która wykonana jest z materiału sztucznego pochodzenia. Celem jej stosowania jest zabezpieczenie powierzchni, na której będzie się spało. Pozwoli ona przede wszystkim uniknąć przemoczenia, jeśli np. połozy się śpiwór na mokrej trawie, lecz zabezpieczy również przed zimnem.

Ogromną korzyścią ze stosowania karimaty jest to, że jest ona bardzo mała, a także lekka. Po jej zwinięciu bez trudu można ją przymocować dwoma paskami do plecaka, dzięki czemu nie zajmuje ona zupełnie miejsca w jego wnętrzu. Co więcej, karimata jest niezwykle prosta w czyszczeniu, a także jej cena nie jest wygórowana, ponieważ dobry model można kupić za około 50 złotych.

Wybieramy odpowiednią karimatę

Oczywiście wiedzieć trzeba to, że wybieranie karimaty nie powinno być przypadkowe. Jeśli chce się mieć naprawdę dobry model, który zapewni możliwie jak największy komfort spania, trzeba poświęcić temu nieco dłuższą chwilę. Na co zatem należy zwrócić uwagę, gdy wybierać się będzie w sklepie taki element górskiego wyposażenia?

Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, z jakiego materiału dana karimata będzie zrobiona. Najczęściej ma się do czynienia z pianką poliuretanową, która w przeciętnych zastosowaniach sprawdzi się doskonale. Jeśli jednak planuje się spanie przede wszystkim na zewnątrz, a nie np. na podłodze w schronisku górskim, warto postawić na modele wykonane z lepszych pianek, które będą miały np. właściwość całkowitego zatrzymywania wody. Co więcej, zalecana jest w takiej sytuacji karimata dodatkowo zabezpieczona folią aluminiową, co pozwoli pozytywnie wpłynąć na jej możliwości termiczne.

Kolejną niezwykle istotną z użytkowego punktu widzenia sprawą jest to, jak gruba będzie kupowana karimata. Im będzie ona grubsza, tym stanie się bardziej sprężysta, czyli zapewniać będzie większą wygodę snu. Wiedzieć jednak trzeba, że spowoduje to zwiększenie jej wagi, a także objętości, co jak można się domyślić, negatywnie wpłynie na jej przenoszenie.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.