Odpowiednie raki na buty

Posted by admin | Wspinaczka | wtorek 15 października 2019 11:21 am

Góry przyciągają swoim pięknem nie tylko w lecie. Jeżeli jednak planujemy przejść szlak turystyczny w okresie zimowym musimy wyposażyć się w odpowiednie raki na buty. Dotyczy to zarówno pasjonatów spokojnych przebieżek w Bieszczadach, jak i zdobywców tatrzańskich szczytów.

Czym są raki?

Raki są to specjalistyczne platformy wyposażone w kolce, które pozwalają na stabilny chód po ośnieżonych oi oblodzonych powierzchniach. Każdorazowo są one przyczepiane do obuwia za pomocą systemu mocowań. Wyróżniamy kilka rodzajów raków, aczkolwiek tylko jeden typ może być przymocowany do zwykłych butów zimowych. Są to raki kieszonkowe.

Raki kieszonkowe – kiedy można je kupić?

Przede wszystkim pamiętajmy, że raki kieszonkowe nie mogą być wykorzystywane na wymagających szlakach. Mogą być one założone jedynie na obuwie charakteryzujące się wystarczająco wysokim poziomem sztywności. Buty zbyt miękkie uszkodzą metale łączniki. Tego rodzaju raki na buty wykorzystywane są najczęściej przez fanów trekkingu.

Profesjonalne raki

W przypadku innych rodzajów raków na buty tj. wersji półautomatycznych i automatycznych musimy uposażyć się w profesjonalne obuwie przeznaczone do wspinaczek. Charakteryzuje się ono obecnością rantów na pięcie lub zarówno na pięcie, jak i z przodu buta. Ranty, czyli specjalne wgłębienia umożliwiają solidne zamocowanie raków na butach. Są one wybierane przez profesjonalnych wspinaczy.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.