Wycieczka w góry- co musisz zabrać ze sobą?

Posted by admin | Odzież | piątek 11 listopada 2022 11:32 am

Dla wielu z nas podróże górskie to fascynująca przygoda. Zwłaszcza na prawdziwej wycieczce, poza szlakami niedoświadczonych turystów. Pamiętaj jednak, że powinieneś być dobrze przygotowany do takiej podróży. Dowiedz się, co zabrać w góry, aby uniknąć niespodzianek.

Plecak – czyli must have górskich wycieczek

Plecak to jeden z najważniejszych elementów udanej wyprawy wysokogórskiej. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę górską, czy na dłuższą wyprawę, dobrze wiedzieć, który plecak będzie pasował i najlepiej funkcjonował w dziczy. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, a starannie dobrane modele plecaków zapewnią wygodę i niezawodność podczas użytkowania. Poniższe informacje powinny pomóc w wyborze plecaka. Podstawową sprawą jest dobranie odpowiedniego rozmiaru plecaka. Powinniśmy jednak skupić się nie tylko na pojemności podanej przez producenta w litrach, ale także zbadać samą konstrukcję. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku mniejszych kompilacji. Rozważmy na przykład model o pojemności około 25 litrów. W praktyce mogą wyglądać jak większe plecaki szkolne z dużą ilością kieszeni, przegródek i siateczki lub jak miniaturowe plecaki ekspedycyjne z jedną komorą i paskiem. Warto też zwrócić uwagę na wodooportność. Plecaki całkowicie wodoodporne są rzadkością, w ich miejsce wytrzymałe tkaniny zapewniają pewien stopień wodoodporności. Bardziej popularną opcją jest zdejmowana osłona przeciwdeszczowa. Inną opcją jest zapakowanie sprzętu w wodoodporną torbę.

Odpowiednia kurtka przeciwdeszczowa

Płaszcz przeciwdeszczowy w górach jest koniecznością i nawet jeśli zazwyczaj panuje letnia temperatura, a na niebie świeci słońce, należy go założyć na dno plecaka. Pogoda w górach jest bardzo zróżnicowana. Czasem pojawiają się nawet poranne prognozy, które mogą przestać się aktualizować w ciągu dnia, a słoneczne niebo może w ciągu dziesięciu minut przykryć deszczowymi chmurami. Dobry płaszcz przeciwdeszczowy nie przemoknie podczas deszczu, ale jednocześnie nie przeszkadza nam podczas wędrówek czy wspinaczki i zawsze gwarantuje wysoki poziom komfortu. Z tego powodu w kurtkach o różnych rozmiarach zastosowano różne rozwiązania, które mogą sprostać naszym indywidualnym potrzebom. Waga, przewiewność, dodatkowa wentylacja, rodzaj mankietów, kaptury, które można nosić z kaskiem itp. to cechy, które niepokoi zwiedzających – należy również zastanowić się, gdzie kurtka przeciwdeszczowa będzie używana i czego od niej oczekujemy. Co ważne, wielu użytkowników nie musi inwestować w drogie kurtki techniczne.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.