Wybór rolek

Posted by admin | Rolki | środa 14 kwietnia 2010 2:34 pm

rolykyKwestia wyboru rolek nie jest aż tak skomplikowana jak się wydaje, sądzę też ponadto, iż jest raczej prostsza niż np. kupienie odpowiedniej deski. Zanim wybierzemy się do sklepu – włączając w to oczywiście również sklep internetowy, warto zdać sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy. Może to was zdziwi ale najpierw powinieneś/aś przemyśleć to czy naprawdę chcesz śmigać na rolkach, gdyż często spotyka się tygodniowych zapaleńców, którzy pojeżdżą parę razy i mają już dość, z powodu chociażby upadków czy bólu, który na początku się zdarza (ponieważ wykorzystujemy do jazdy nieco inne partie mięśni). Jeśli już wiadomo, iż jest to sport dla ciebie, wówczas trzeba zastanowić się do czego są nam one potrzebne. Inne są rolki do rekreacji a inne do trików.
Ważnych jest kilka parametrów, wśród których możemy czuć się trochę zagubieni na początku, więc je wyjaśnię.
Wielkość kółek: mierzona w milimetrach. Optymalną wielkością dla kółek do jazdy rekreacyjnej są rolki 78mm – 84mm. Im większe kółka, tym większa prędkość (co dla osoby początkującej może być kłopotliwe). Osobiście polecam 80mm.
90mm są dobre dla osób średnio-zaawansowanych, które chcą kupić rolki o lepszym standardzie.
100mm są polecane na maratony, gdyż osiągają bardzo wysokie prędkości.
Tworzywo kółek: najlepszym wyborem bezwzględnie będzie kauczuk.
Łożyska: mają wpływ zarówno na płynność jak i na szybkość jazdy. Optymalnie: ABEC5. (Lepsze to ABEC7, jednak podobno różnica ta jest niewyczuwalna dla człowieka).
Płoza (przytwierdzona do buta, na niej trzymają się kółka). Najlepsza – aluminiowa. Jeśli będziesz jeździć po gładkiej nawierzchni, i nie będziesz wykonywać skoków, zjeżdżać ze schodów czy robić śladów po poręczach, możesz zdecydować się na płozy z tworzywa sztucznego. Jednak o wiele stabilniejsze są aluminiowe.
Poza tym zachęcam do kupowania rolek wiązanych na sznurówki, zapięcia wcześniej czy później się popsują, więc traci się pieniądze. Wszystkie profesjonalne roli są na wiązania sznurówkowe.
Ważne jest jeszcze to, iż rolki wyczynowe są o wiele mniej wygodne i trzeba bardziej się namęczyć by przejechać w nich jakiś odcinek drogi, natomiast w rolkach rekreacyjnych jak sama nazwa wskazuje – jeździ się przyjemnie, ale do trików już się nie nadadzą. Myślę jednak, iż na początku rolki rekreacyjne wystarczą.