Cruiser – marka z tradycjami

Posted by admin | Rower | sobota 30 stycznia 2016 3:55 pm

Rower to jeden z najpopularniejszych wehikułów na świecie . Co dzień miliony ludzi przemierzają za ich pomocą ścieżki i drogi, przyczyniając się do rozwoju przemysłu rowerowego. Od czasu stworzenia pierwszego roweru i wypuszczeniu go na rynek powstało mnóstwo marek, które stały się prawdziwą legendą. Jedną z nich jest Cruiser.

Pierwszy rower Cruiser powstał w 1933 roku. Projekt narodził się w głowie inżyniera Franka W. Schwinna. Charakteryzował się on bardzo szerokim i wygodnym kierownikiem oraz oponami dętkowymi, które w tamtych czasach były prawdziwą rewolucją. Firma, którą założył Schwinn wyśmienicie prosperowała do 1960 roku. Przyczynił się do tego powojenny baby boom i wiążące się z nim zapotrzebowanie na tani środek lokomocji. Po 1960 roku rowery Cruiser przestały się sprzedawać. Zaczęły być one kojarzone z konsumpcjonizmem typowym dla lat pięćdziesiątych. Obecnie firma założona przez Schwinna przeżywa prawdziwy renesans wiążący się z ogromną popularnością linii rowerów dedykowanych jeździe po plaży i górach.

Firma Cruiser to prawdziwa legenda wśród cyklistów. Od prawie wieku dostarcza ona doskonałych pod względem technicznym rowerów. Do tego każdy nowy model jest innowacyjny zarówno pod względem designu, jak i osprzętu. Kupując jednoślad zdecydowanie warto dać szansę rowerom Cruiser (w Polsce znajdziemy je np. w sklepie Zico-Bike.pl). Rowery cruiser to niebanalny styl, który z pewnością warto poznać.

Kierownica w rowerze – za szeroka, za wąska

Posted by admin | Rower | piątek 29 stycznia 2016 4:24 pm

Dobór kierownicy do roweru nie jest sprawą łatwą. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, ważne jest też by kierownica pasowała konkretnie do naszego modelu. W gotowych modelach rowerów kierownice dobierane są przez producentów proporcjonalnie do rozmiarów ramy. Jak dobrać kierownicę gdy chcemy samodzielnie wymienić tę część w rowerze?

Prosta kierownica rowerowa

W sklepach rowerowych znajdziemy różne rodzaje kierownic (zobacz np. różne kierownice rowerowe w sklepie Zico-Bike). Założenie jest takie, że wyższa osoba będzie będzie miała szersze ramiona i będzie potrzebowała potrzebowała większego reach czyli zasięgu, mierzonego od osi poprzecznej kierownicy (miejsca mocowania mostka), a jej najdalej wysuniętego do przodu punktu (na zgięciu „baranka”. Dlatego też np. rower szosowy o ramie 56 cm może mieć mostek długości 100 mm, a szerokość kierownicy 42 cm, podczas gdy rower o ramie 58 cm, długość mostka 110mm, a kierownicę 44cm. Wszystko byłoby w porządku, gdyby każdy miał takie same proporcje.

SKUTKI ZŁEJ SZEROKOŚCI

Niestety, zbyt szeroka kierownica w Twoim rowerze spowoduje, że  ramiona wysuną Ci się nadmiernie do przodu, co w efekcie doprowadzi do napięcia mięśni oraz bóli szyi. Z kolei przy zbyt wąskiej kierownicy uciśnięta będzie klatka piersiowa, powodując trudności z oddychaniem oraz problemy z precyzyjnym sterowaniem, co jest męczące i na dodatek niezbyt bezpieczne (chyba, że bierzesz udział w profesjonalnych peletonach-wtedy być może decydujesz się na taką kierownicę świadomie, ale załóżmy, że tak nie jest).

WYBÓR SZEROKOŚCI KIEROWNICY

Zatem odpowiednia dla Ciebie szerokość to ta, która będzie mniej więcej odpowiadała Twojej szerokości w barkach. Mniej więcej, bo większość producentów produkuje produkuje kierownice rowerowe w szerokościach od 38 cm do 46 cm z przeskokiem co 2 cm, dlatego musisz wyczuć, który rozmiar będzie najlepiej „leżał” Ci w ręku.

Powodzenia w wyborze!