Jak ustawić siodełko rowerowe

Posted by admin | Rower | środa 6 lipca 2016 3:09 pm

Kupując rower najczęściej zwracamy uwagę na to, aby poprawnie dobrać rozmiar ramy do naszego wzrostu. Jest to bardzo dobre podejście, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poza wielkością ramy ważne jest również ustawienie siodełka.

Jak ustawić siodełko rowerowe?

Siodełka rowerowe ustawia się w trzech płaszczyznach: góra-dół, przód-tył oraz nachylenie dzioba siodełka.

1) Góra-dół

Siodełka rowerowe w płaszczyźnie góra-dół, ustawia się w następujący sposób. Musimy usiąść na siodełku i tak regulować jego wysokość, aby noga oparta piętą na pedale była całkowicie wyprostowana. Podczas pedałowania natomiast (wtedy pedałujemy przednia częścią stopy) powinna być lekko zgięta.

2) Przód-tył

Regulacja przód-tył może zostać przeprowadzona za pomocą sznurka z ciężarkiem. Rowerowe siodełko powinno być tak ustawione, aby w momencie położenia naszej stopy na pedale korby, (kiedy pedał i korba są w pozycji poziomej) sznurek umiejscowiony na wysokości naszej rzepki i ciężarek, który powinien się znajdować pośrodku osi pedała, tworzyły linie pionową.

3) Nachylenie dzioba siodełka.

Siodełko powinno być ustawione możliwie jak najbardziej poziomo, dlatego najłatwiej jest położenie siodełka sprawdzić za pomocą poziomicy.


Pedały zatrzaskowe

Posted by admin | Rower | poniedziałek 4 lipca 2016 8:38 am

Pedały roweroweWybór właściwych pedałów do rowerów powinien być przemyślany. Gdy korzystamy z roweru częściej niż kilka razy w miesiącu, warto zainteresować się pedałami zatrzaskowymi, popularnie zwanymi SPD.

Tego typu pedały do roweru, poprzez specjalne obuwie z blokami w podeszwie, łączą naszą stopę z rowerem. Dzięki temu, podczas jazdy rower niemal 100% energii wytworzonej przez nasze nogi trafia do napędu roweru. Zalety tego rodzaju pedałów, szczególnie są widoczne podczas pokonywania podjazdów – niejako możemy „ciągnąć” rower pod górę.

Istotnym zagadnieniem jest kwestia bezpieczeństwa. Wydawać się może że takie rozwiązanie może powodować wiele zagrożeń. Nauka korzystania z zatrzaskowych systemów wpinania stopy w pedały powinna zając nam dosłownie kilka minut. Współczesne konstrukcje posiadają regulacją siły wpięcia buta. Samo wypięcie się z pedałów jest bardzo intuicyjne (ruch nogą w lewo/prawo). Warto także wspomnieć że dzięki sztywnemu połączeniu stopy z rowerem, noga nie ześlizgnie się podczas deszczu lub pokonywania wyboistych dróg.

Pedały rowerowe typu SPD wymuszają także prawidłowe usadowienie stopy w pedale. Korzyścią tego rozwiązania jest z jednej strony wzrost wydajności pedałowania, z drugiej mniejsze narażenie na kontuzje spowodowane niewłaściwą pozycją stopy.


Dobra deskorolka

Posted by admin | Deska | piątek 1 lipca 2016 3:43 pm
Każda osoba, która chce nauczyć się jazdy na deskorolce powinna zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Na początku najlepiej wybierać kompletne deskorolki, czyli takie deski, które zostały złożone przez producenta i zawierają wszystko, co jest potrzebne do jazdy. Będzie to między innymi wysokiej jakości blat, kółka, trucki oraz łożyska. Najlepiej szukać takiego sprzętu, gdzie wszystkie części będą pochodzić od tego samego producenta. Dopiero na późniejszym etapie możemy pozwolić sobie na samodzielne złożenie deskorolki.
Blaty deskorolek
Wybierając pierwszą deskorolkę szczególną uwagę musimy zwrócić na jej blat. Większość sprzętu zakupiona w sklepie z deskorolkami posiada blat składający się z siedmiu warstw klonu kanadyjskiego. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ deska musi być optymalnie wyważona. Nawet profesjonaliści korzystają właśnie z tego rodzaju blatu.
Koszt zakupu deskorolki
Zakup kompletnej deskorolki wyniesie nas mniej więcej 250-300 złotych. Ceny będą podobne w większości sklepów z deskorolkami. Znajdziemy także produkty dużo droższe, jednak na początek nie ma co przesadnie się wykosztowywać. Dopiero z czasem możemy zainwestować w lepszy sprzęt, który pozwoli nam nauczyć się bardziej skomplikowanych trików. W profesjonalnym sklepie deskorolki często możemy kupić w zestawie ze specjalnymi ochraniaczami. Pozwoli nam to zapobiec ewentualnym urazom, na jakie jesteśmy szczególnie podatni podczas ekstremalnych trików. Nawet podczas takiej rozrywki, bezpieczeństwo powinno być przecież najważniejsze.

sklep deskorolkiKażda osoba, która chce nauczyć się jazdy na deskorolce powinna zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Na początku najlepiej wybierać kompletne deskorolki, czyli takie deski, które zostały złożone przez producenta i zawierają wszystko, co jest potrzebne do jazdy. Będzie to między innymi wysokiej jakości blat, kółka, trucki oraz łożyska. Najlepiej szukać takiego sprzętu, gdzie wszystkie części będą pochodzić od tego samego producenta. Dopiero na późniejszym etapie możemy pozwolić sobie na samodzielne złożenie deskorolki.

Blaty deskorolek

Wybierając pierwszą deskorolkę szczególną uwagę musimy zwrócić na jej blat. Większość sprzętu zakupiona w sklepie z deskorolkami posiada blat składający się z siedmiu warstw klonu kanadyjskiego. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ deska musi być optymalnie wyważona. Nawet profesjonaliści korzystają właśnie z tego rodzaju blatu.

Koszt zakupu deskorolki

Zakup kompletnej deskorolki wyniesie nas mniej więcej 250-300 złotych. Ceny będą podobne w większości sklepów z deskorolkami. Znajdziemy także produkty dużo droższe, jednak na początek nie ma co przesadnie się wykosztowywać. Dopiero z czasem możemy zainwestować w lepszy sprzęt, który pozwoli nam nauczyć się bardziej skomplikowanych trików. Prawie każdy profesjonalny sklep deskorolki sprzedaje w zestawie ze specjalnymi ochraniaczami. Pozwoli nam to zapobiec ewentualnym urazom, na jakie jesteśmy szczególnie podatni podczas ekstremalnych trików. Nawet podczas takiej rozrywki, bezpieczeństwo powinno być przecież najważniejsze.