Czy warto korzystać ze skarpet kompresyjnych?

Posted by admin | Sportowa odzież | wtorek 19 września 2017 9:32 am

Dzisiaj większość sportowców, i to nie tylko tych całkowicie profesjonalnych, dba bardzo o ubiór. Bynajmniej, nie chodzi tu jednak wcale o modę, ale o to, by poprzez odpowiednią odzież poprawić swoją wydajność czy też wesprzeć regenerację organizmu. Do pożytecznej i popularnej odzieży sportowej trzeba dziś z całą pewnością zaliczyć skarpety kompresyjne.

Jak to pomaga?

Jeśli chodzi o skarpety kompresyjne, pomagają one dzięki temu, że są w stanie mocno wpływać na poprawę pracy żył, jak również w mniejszym stopniu pozostałych części układu krążenia. Wszystko to dzieje się poprzez uciskanie na żyły zlokalizowane w łydce oraz poniżej łydki. Dzięki uciskowi krew przepływa przez nogę szybciej przyspieszając krążenie krwi również w pozostałych częściach organizmu. Serce zaczyna przez to także nieco szybciej pompować krew. Wszystko to sprawia, że poszczególne części organizmu szybciej otrzymują tlen oraz substancje odżywcze. Jedno i drugie bowiem znajduje się w krwi.

Dzięki szybszemu przepływowi tlenu nie dochodzi do oddychania beztlenowego w krwi. Innymi słowy, efektem ćwiczeń rzadko kiedy są zakwasy. Śmiało można więc stwierdzić, że skarpety kompresyjne wpływają nie tylko na to, jak intensywnie i długo można trenować, ale również jak szybko po zakończeniu treningu można go znów wznowić. Substancje odżywcze natomiast mają większe znaczenie podczas treningu, choć i w trakcie regeneracji z całą pewnością nie są bez znaczenia.

Joggery – komfort i styl w jednym. Gdzie je kupić i jak je nosić?

Posted by admin | Sportowa odzież | wtorek 12 września 2017 12:43 pm

Joggery damskie to hit ostatnich kilku sezonów. Będące doskonałym połączeniem wygody i stylu spodnie podbiły serca kobiet na całym świecie. Jakie są ich zalety, gdzie je kupić i z jakimi elementami garderoby je zestawiać, żeby prezentowały się stylowo i oryginalnie?

Jak wyglądają damskie joggery?

Joggery to typ spodni, które cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Luźne na górze i zwężające się w nogawkach są wyjątkowo praktyczne i wygodne. Ich zaletą jest luźny krój, zapewniający komfort podczas noszenia oraz wygodne wkładanie ubrania – joggery wyposażone są w elastyczną gumkę i tasiemkę, które pozwalają regulować ich szerokość. Joggery produkowane są z różnych materiałów, od lnu, przez miękką dzianinę, pod dżins. Zawsze jednak są lekkie, przyjemne w dotyku i dość elastyczne.

Gdzie kupić spodnie o kroju joggerów?

Większość sklepów ma w swojej ofercie niezwykle modne w ostatnim czasie joggery. Oferują je zarówno sieciówki, jak i mniejsze sklepy. Poszukując damskich joggerów, warto zajrzeć też do sklepów street wear, które specjalizują się w sprzedaży odzieży o luźnej, miejskiej stylistyce.

Jak tworzyć stylizacje z wykorzystaniem joggerów?

Jak wykorzystać joggery do stworzenia oryginalnej stylizacji? Możliwości jest wiele. Joggery mogą stanowić element luźnej, codziennej stylizacji – wystarczy połączyć je z t-shirtem czy bluzą. Idealnie jednak nadają się także do bardziej eleganckich strojów. W zestawieniu z koszulą czy marynarką będą prezentowały się stylowo i efektownie.

Kurtka na rower – jaką wybrać?

Posted by admin | Rower | poniedziałek 11 września 2017 8:01 am

 

Okazuje się, że wybór kurtki na rower wcale nie jest taki łatwy. Istnieje bowiem kilka ważnych elementów i rozwiązań technologicznych, o których warto w tym przypadku wiedzieć. Głównym zadaniem kurtki rowerowej jest ochrona przed wiatrem i deszczem. Z jakiego materiału powinna więc być uszyta dobra kurtka na rower? Jaki powinien być jej krój?

Podczas wyboru kurtki na rower najważniejsze są dwa parametry – oddychalność i wodoodporność. Im wyższe wartości, tym lepiej. Niestety trudno jest w sklepach znaleźć model, który jednocześnie chroni przed deszczem i wiatrem. Obecnie dużą popularnością cieszą się kurtki wykonane n z Gore-Texu. W tym materiale znajduje się membrana wykonana z porowatego teflonu. Oprócz tego warty rozważenia jest softshell. To materiał wiatroodoporny, ale nie wodoodporny.

Co ciekawe krój typowej kurtki rowerowej różni się od kurtek noszonych normalnie na co dzień. Przede wszystkim charakterystyczny dla nich jest lekko przedłużany tył. Takie rozwiązanie wynika ze specyficznej, pochylonej sylwetki kolarza w czasie jazdy. Poza tym w sklepach można znaleźć kurtki mocno dopasowane, które doskonale przylegają do ciała. Są one przeznaczone dla osób, które lubią szybką jazdę. Ich użytkowanie związane jest z zasadami aerodynamiki. Tymczasem na co dzień w zupełności powinny sprawdzić się klasyczne kurtki na rower o nieco luźniejszym kroju. Są one świetne podczas jesiennych przejażdżek.

Przerzutki w rowerze górskim, trekkingowym i szosowym – czym się różnią?

Posted by admin | Rower,Sprzęt | niedziela 10 września 2017 9:06 am

Rowery górskie, trekkingowe oraz szosowe wyposażone są w przerzutki. Przerzutki rowerowe stanowią element napędu w rowerze, które umożliwiają zmianę biegów i tym samym dostosowanie siły, z jaką trzeba naciskać na pedały aby osiągnąć określona prędkość. Przerzutki rowerowe umożliwiają płynną jazdę szczególnie podczas podjazdów oraz zjazdów, czyli przy jeździe po pofałdowanym, lub górzystym terenie. Wyróżniamy w każdym z tych rowerów 2 przerzutki – przednią i tylną. Przednia obsługuję przełożenia łańcucha na zębatkach mechanizmu korbowego, tylna zaś zmienia biegi na kasecie.

Przerzutki w rowerze górskim

Przerzutki w rowerze górskim posiadają szeroki zakres przełożeń. Dzięki temu możliwe jest pokonywanie trudnych, wyboistych terenów i stromych leśnych i górskich podjazdów. Twardsze przełożenie zapewniają wystarczającą prędkość na terenach płaskich i na zjazdach.

Przerzutki w rowerze trekkingowym

Trekkingi przeznaczone są do jazdy turystycznej. Napęd z przerzutkami przypomina ten z rowerów górskim, z tą różnicą, że obsługują one nieco większe zębatki mechanizmu korbowego. Nie są tak dostosowane jednak do bardzo stromych podjazdów i trudnego terenu.

Przerzutki w rowerze szosowym

Rower szosowy posiada nieco inną budowę przerzutek. Mniejsza rozpiętość zębatek na kasecie obsługiwana jest przez przerzutkę tylną o krótszym wózku. Z przodu przerzutka dostosowana jest do obsługi większych tarcz o ilości zębów mogących przekroczyć 50. Przełożenia takie umożliwiają szybką jazdę po utwardzonych drogach.

Alternatywy dla mat do ćwiczeń

Posted by admin | Ćwiczenia | sobota 2 września 2017 11:28 am

Mata do ćwiczeń to jeden z podstawowych sprzętów, które można kupić w każdym sklepie sportowym. Nie zmienia to faktu, że większość osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem czy aerobikiem, nie chcą już na początku inwestować znacznych pieniędzy w specjalistyczny sprzęt. Dlatego korzystają oni z innych, mniej popularnych środków, jakie, choć co prawda nie są w pełni bezpieczne, to w zadowalający sposób spisują się jako maty do ćwiczeń. Jakie zatem są alternatywy dla tego rodzaju przyrządów?

1. Karimata

Mimo iż karimata jest jednym z typów mat, które pierwotnie były przeznaczone do ćwiczeń, to ze względu na swoje nikłe właściwości antypoślizgowe lepiej sprawdzają się one jako podkładki pod śpiwór podczas biwakowania. Częściej bowiem karimat używa się jako sprzętu turystycznego, który, chociaż niewygodny, skutecznie izoluje od zimnej powierzchni. Z tego samego powodu osoby rozpoczynające swoje treningi na początku korzystają właśnie z karimaty.

2. Koc albo ręcznik

Wykorzystanie koca bądź ręcznika jako maty do ćwiczeń nie jest rozsądnym pomysłem. Nie dość, że nie zabezpieczają one skutecznie ćwiczących przed kontuzjami, ponieważ nie ochraniają ich przed upadkiem, to jeszcze podczas wykonywania wymagających treningów ich szorstka powierzchnia może podrażnić skórę. Kolejny minus koca albo ręcznika to także fakt, że uprawianie na nich gimnastyki nie jest wygodne. Mata, jaką jest cienka warstwa izolująca ciało od powierzchni, która dodatkowo ma drapowaną, nierówną fakturę, skutecznie więc zdemotywuje do ćwiczeń.

Następna strona »