Jetboil – szybkie gotowanie w górach?
Menażki do wykorzystania na palniku gazowym podczas turystycznych wycieczek i wypraw można kupić już od kilkunastu złotych. Czy jednak zestawy kosztujące znacznie więcej, jak chociażby legendarny już w środowisku górskim system Jetboil rzeczywiście są warte swojej ceny? Czym się one charakteryzują i różnią od najtańszych produktów?
Wbrew pozorom jeżeli zależy nam jedynie na zagotowaniu wody czy podgrzaniu przygotowanego wcześniej posiłku podczas wycieczek górskich, w zupełności powinna nam wystarczyć najtańsza menażka. Jeżeli nie będziemy jej zbyt często wykorzystywać i narażać na zbyt długie działanie palnika gazowego, powinna nam służyć kilka sezonów. Jeżeli jedna nasze wycieczki określamy bardziej „wyprawami” i zależy nam na niezawodności sprzętu nawet podczas trudnych warunków (wiatr, opady deszczu czy śniegu), to warto postawić na sprzęt bardziej profesjonalny.
System Jetboil – zalety?
Czym system Jetboil różni się od najtańszych menażek? W pierwszej kolejności należy wskazać tutaj nie tyko na znacznie lepsze wykonanie i użycie materiałów lepszej jakości, ale również na charakterystyczne pokrowce z neoprenu pozwalające na dłuższe utrzymywanie ciepła w naczyniu. Jednocześnie niemal każde naczynie z tego systemu wyposażone jest w charakterystyczny radiator na spodzie, który producent określa mianem FluxRing. Pomimo tego, iż palniki gazowe nie są doskonałe, bo spora część ciepła ucieka obok podgrzewanego naczynia, to właśnie dzięki takiemu radiatorowi udaje się dodatkowo wykorzystać część uciekającego ciepła i znacznie szybciej ogrzać naczynie z jego zawartością.