Rower górski – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Rower, tak samo jak samochód, powinien być dobrze dostosowany do właściciela i jego potrzeb. Każdy zgodzi się z tym, że mały miejski samochód o małej pojemności silnika raczej nie sprawdzi się w dalekich podróżach po autostradach. I odwrotnie – ogromny suv, to raczej kiepski pomysł na ciasne ulice, gdzie ciężko o wolne miejsce parkingowe. Owszem, da się – ale po co się męczyć? Podobnie jest też z rowerami – inne potrzeby zaspokoi kolarzówka, a inne rower górski.
Im trudniej, tym lepiej
Rowery górskie zostały przystosowane do jazdy w terenie, który cechuje się dużymi trudnościami technicznymi. Nie jest to sprzęt lekki, przez co nie można w płaskim terenie rozwijać na nim zawrotnych szybkości, jednak jego główną cechą jest wytrzymałość. Musi być odporny na wstrząsy i wyboisty teren. Komponenty do rowerów górskich produkowane są z największą precyzją. Oczywiście materiał uzależniony jest od półki cenowej.
Serwisowanie roweru
Rowery górskie, podobnie z resztą jak i te przeznaczone do jazdy po mieście, muszą być regularnie serwisowane. Im częściej rower jest eksploatowany i im gorsze są przy tym warunki, tym krótsze powinny być przerwy czasowe pomiędzy poszczególnymi serwisami. Doświadczony rowerzysta może podstawowy przegląd wykonywać na własną rękę. Jednak jeżeli ktoś się na tym nie zna, to dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest oddać ukochane dwa kółka w ręce doświadczonych profesjonalistów.