Chwyty rowerowe – cylindryczne czy ergonomiczne?
Na pytanie postawione w tytule odpowiedź uzyskamy po dokładnym przeanalizowaniu warunków, w jakich konkretne chwyty rowerowe będą użytkowane oraz naszych osobistych preferencji.
Do zalet gripów cylindrycznych bezsprzecznie należy ich… prostota. Chwyty tego rodzaju zapewniają prawie jednakową możliwość chwytu z każdej strony poprzecznej do osi. Docenią to zwłaszcza użytkownicy BMX oraz osoby, dla których wygląd chwytów rowerowych nie może być zbyt nachalny.
Gripy cylindryczne z grubsza można podzielić na piankowe i elastomerowe („gumowe”). Chwyty piankowe są niezwykle tanie i mięciutkie. Dobrze dopasowują się do rąk. Niestety nie są zbyt trwałe, nasiąkają wodą i… skrzypią. Gripy elastomerowe są twardsze i zdecydowanie trwalsze, ale zdejmowanie ich z kierownicy bez zniszczenia, jeśli nie dysponują specjalną obejmą, może sprawić, że wyłysiejemy ze zgryzoty.
Rowerowe chwyty ergonomiczne, jak nazwa wskazuje, mają dopasowany do dłoni kształt. Są to chwyty stworzone z myślą o komforcie, rowerach miejskich i trekkingowych. Często są to konstrukcje kompozytowe, składające się np. z elastycznych nakładek i sztywniejszej wewnętrznej części, co daje stabilność i miękkość zarazem.
Ze względu na rozszerzający się na zewnątrz kształt gripów ergonomicznych zapewniają one dużą powierzchnię kontaktu z ręką. Jest to też ich główną wadą, gdyż należy je bardzo dokładnie ustawić na kierownicy, aby dłuższa jazda była komfortowa.