Rakiety śnieżne – od XVI wieku aż do dziś

Posted by admin | Deska | poniedziałek 21 listopada 2016 12:14 pm

rakiety sniezneGórskie wędrówki to przyjemność, której trudno sobie odmówić, niezależnie od pory roku. Na szczęście dla osób, które je uwielbiają, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu pokonanie śniegowych zasp jest znacznie bardziej komfortowa. Tym rozwiązaniem są coraz popularniejsze wśród zimowych piechurów rakiety śnieżne.

Już na początku XVI wieku powstawały pierwsze rakiety śnieżne, które miały umożliwić szybsze poruszanie się po śniegu. Były to bardzo proste konstrukcje przywodzące na myśl drewnianą płetwę, jednak zrobienie w nich choćby kilku kroków było naprawdę męczące.

Z upływającymi latami rakiety śnieżne stawały się coraz popularniejsze, zwłaszcza w krajach alpejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Również na Podhalu były one chętnie i często wykorzystywane, znane tutaj pod nazwą ”karple”.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne rakiety śnieżne, które zazwyczaj są wykonane z tworzywa sztucznego bądź z aluminium. Aluminiowe rakiety swoim wyglądem są bardzo zbliżone do pierwowzoru, natomiast te wykonane z tworzyw sztucznych charakteryzują się wyjątkowo niewielką wagą.

Współcześnie rakiety śnieżne dopasowuje się indywidualnie do użytkownika, biorąc pod uwagę jego płeć oraz wagę. Są również modele, których budowa uzależniona jest od zróżnicowanych sposobów chodzenia po śniegu. Rakiety śnieżne można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych w cenie od 300 do 800 złotych.


Deski snowboardowe damskie – czym się kierować podczas zakupu?

Posted by admin | Sporty zimowe | piątek 18 listopada 2016 4:50 pm

deski snowboardowe damskieZakup deski snowboardowej to bardzo trudne wyzwanie. Przygotowując się do kupna należy wziąć pod uwagę parę czynników. Podczas zakupu deski snowboardowej, zarówno damskiej jak i męskiej, trzeb wziąć pod uwagę następujące czynniki:
– wzrost,
– waga,
– rozmiar buta,
– płeć,
– wiek (dorosły czy dziecko).
WZROST
Od wzrostu przyszłego użytkownika deski zależeć będzie jej długość. Do tej pory szacowało się, że deska powinna sięgać do brody, jednak teraz coraz częściej kupuje się deski dłuższe. W razie wątpliwości warto trzymać się starej, sprawdzonej zasady.
WAGA
Waga jest niezbędna do określenia twardości i elastyczności deski – ktoś o dużej wadze będzie używał deski twardszej. W swojej środkowej części snowboard jest wygięty i część ta nie dotyka podłoża. Od wagi zależy, czy ciężar ciała równomiernie się na niej rozłoży.
ROZMIAR BUTA
Jest on niezbędny podczas doboru talii snowboardu, czyli jej szerokości, ponieważ podczas jazdy, a przede wszystkim skrętów but nie ma prawa zahaczać o śnieg.
Użytkownicy snowboardu o dużym rozmiarze stopy, którzy mimo wszystko chcieliby korzystać z wąskiej deski, mogą skorzystać ze specjalnej platformy pod wiązania, dzięki czemu buty zostaną uniesione nad deskę.
PŁEĆ I WIEK

Wydawać by się mogło, że ten czynnik nie jest zbyt istotny, jednak coraz większą popularnością cieszą się specjalnie deski snowboardowe damskie, które tym różnią się od męskich, iż są od nich krótsze, a także posiadają węższą talię w stosunku do długości deski. Są także miększe (choć i o tym decyduje czynnik wagi), a także wyróżniają się efektowną kolorystyką.

Rower? Dla kogo?

Posted by admin | Deska | środa 9 listopada 2016 2:13 pm
Choć zwykle marzymy to tym, aby mieć swój własny samochód, często to rower staje się pojazdem, z którym związani jesteśmy całe życie. Trudno jest bowiem znaleźć kogoś, kto w dzieciństwie nie miał okazji uczyć się jazdy na rowerze. Jest to wręcz niezbędna część nauki. Dla kogo więc rower na pewno się nadaje?
Dzieci
Dla dziecka nauka jazdy rowerem będzie prawdziwą frajdą. Nauczy go też poczucia równowagi i samodyscypliny w dążeniu do poznania nowej umiejętności i ćwiczenia. Stanie się pretekstem do spędzania czasu z dzieckiem, a także połączy nie jednego dziecięcego miłośnika jazdy na czterech kółka we wspólnej zabawie.
Dla dorosłych
Dla dorosłych rower wciąż może być okazją do świetnej zabawy. Wyjazd za miasto, czy też dłuższa wyprawa ścieżkami rowerowymi po mieście, to świetna okazja do spędzania czasy ze znajomymi, poznania nowych osób. Rower daje szansę nie tylko na świetne spędzanie czasu, ale również na zdrowsze podejście do życia i ruchu. Tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych i rowerem można jeździć tak długo, jak długo będziemy sprawni i nie będziemy mieli problemów zdrowotnych. Uprawianie tego sportu nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy: nie musimy chociażby dowiadywać się czym jest piasta rowerowa.

piasta rowerowaChoć zwykle marzymy to tym, aby mieć swój własny samochód, często to rower staje się pojazdem, z którym związani jesteśmy całe życie. Trudno jest bowiem znaleźć kogoś, kto w dzieciństwie nie miał okazji uczyć się jazdy na rowerze. Jest to wręcz niezbędna część nauki. Dla kogo więc rower na pewno się nadaje?

Dzieci
Dla dziecka nauka jazdy rowerem będzie prawdziwą frajdą. Nauczy go też poczucia równowagi i samodyscypliny w dążeniu do poznania nowej umiejętności i ćwiczenia. Stanie się pretekstem do spędzania czasu z dzieckiem, a także połączy nie jednego dziecięcego miłośnika jazdy na czterech kółka we wspólnej zabawie.

Dla dorosłych
Dla dorosłych rower wciąż może być okazją do świetnej zabawy. Wyjazd za miasto, czy też dłuższa wyprawa ścieżkami rowerowymi po mieście, to świetna okazja do spędzania czasy ze znajomymi, poznania nowych osób. Rower daje szansę nie tylko na świetne spędzanie czasu, ale również na zdrowsze podejście do życia i ruchu. Tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych i rowerem można jeździć tak długo, jak długo będziemy sprawni i nie będziemy mieli problemów zdrowotnych. Uprawianie tego sportu nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy: nie musimy chociażby dowiadywać się nic w temacie piasty rowerowej.

Renomowane rowery Kross

Posted by admin | Rower | wtorek 8 listopada 2016 11:00 am

Rowery KrossObecnie jazda na rowerze jest bardzo popularna. Według najnowszych badań więcej osób wybiera rower niż bieganie. Warto pamiętać, iż jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Jednak w jaki sposób możemy zadbać o to, aby jazda była nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna?

Z pewnością jazda na rowerze może nam przynieść wiele przyjemności. Dalekie wycieczki poza miasto lub też jazda po górskich szlakach to doskonały sposób na odstresowanie się i zapomnienie o codziennych zmartwieniach. Jednak aby nasze wycieczki były udane, powinniśmy zakupić rowery jedynie renomowanych marek, takie jak przykładowo rowery Kross. Dzięki temu możemy być pewni, iż nasz sprzęt jest w pełni sprawny. Nie musimy obawiać się, iż podczas dalekich podróży ulegnie on awarii. Warto pamiętać, iż kupując rower dobrej jakości jest on wykonany również z solidnych surowców. Dzięki temu części w naszym rowerze nie ulegną tak szybko zużyciu. Jeżeli nawet któraś część się popsuje, warto pamiętać, iż taki rower często obejmuje długa gwarancja i możemy oddać go do serwisu. Tym samym naprawa zostanie wykonana bezpłatnie.

Decydując się na codzienną jazdę na rowerze warto zadbać o to, aby nasz pojazd był w pełni sprawny. Z tego powodu jeżeli aktualnie stoimy przed wyborem odpowiedniego roweru dla siebie, warto wybrać model renomowanej marki, przykładowo rower Krossa. Z pewnością będzie to doskonała inwestycja.