Rakiety śnieżne – od XVI wieku aż do dziś
Górskie wędrówki to przyjemność, której trudno sobie odmówić, niezależnie od pory roku. Na szczęście dla osób, które je uwielbiają, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu pokonanie śniegowych zasp jest znacznie bardziej komfortowa. Tym rozwiązaniem są coraz popularniejsze wśród zimowych piechurów rakiety śnieżne.
Już na początku XVI wieku powstawały pierwsze rakiety śnieżne, które miały umożliwić szybsze poruszanie się po śniegu. Były to bardzo proste konstrukcje przywodzące na myśl drewnianą płetwę, jednak zrobienie w nich choćby kilku kroków było naprawdę męczące.
Z upływającymi latami rakiety śnieżne stawały się coraz popularniejsze, zwłaszcza w krajach alpejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Również na Podhalu były one chętnie i często wykorzystywane, znane tutaj pod nazwą ”karple”.
Obecnie na rynku dostępne są różnorodne rakiety śnieżne, które zazwyczaj są wykonane z tworzywa sztucznego bądź z aluminium. Aluminiowe rakiety swoim wyglądem są bardzo zbliżone do pierwowzoru, natomiast te wykonane z tworzyw sztucznych charakteryzują się wyjątkowo niewielką wagą.
Współcześnie rakiety śnieżne dopasowuje się indywidualnie do użytkownika, biorąc pod uwagę jego płeć oraz wagę. Są również modele, których budowa uzależniona jest od zróżnicowanych sposobów chodzenia po śniegu. Rakiety śnieżne można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych w cenie od 300 do 800 złotych.