Płaszcz zimowy męski – co trzeba o nim wiedzieć?
Zima to szczególnie nieprzyjemna pora roku dla wielu ludzi, która wymusza zmianę licznych przyzwyczajeń. Przykładowo konieczne jest noszenie na sobie odpowiedniego rodzaju odzieży pozwalającej na zachowanie ciepła. Jak się jednak okazuje, odzież ta nie musi być wcale mało estetyczna i niewygoda. Doskonałym pomysłem jest to, aby zakupić sobie płaszcz zamiast kurtki.
Czy warto wybierać płaszcz zamiast kurtki?
Zanim przejdzie się do tego, jak wybrać płaszcz męski zimowy, warto się najpierw zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest on lepszym wyborem niż kurtka. Co sprawia, że takie płaszcze cechują się lepszymi właściwościami i są chętniej zakładane?
Jak się okazuje, płaszcz to po pierwsze o wiele ładniejszy i bardziej elegancji wygląd, przez co pasuje on na dosłownie każdą okazję. Co więcej, dobry płaszcz jest w stanie zachowywać o wiele większy poziom ciepła niż nawet najlepsza kurtka. Spowodowane jest to lepszej jakości materiał, z którego jest wykonany, lecz także jego długością. Kurtki przeważnie sięgają do pasa, podczas gdy odpowiednio dobrany model płaszcza może nawet osiągnąć długość kolan, dzięki czemu ociepla o wiele większy fragment ciała.
Jak dopasować płaszcz do rodzaju sylwetki?
Jaka jest zdecydowanie najważniejsza wada każdego męskiego płaszcza na zimę? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że znacznie trudniej się go dobiera. Nie wystarczy tylko udać się do sklepu i wskazać odpowiedni rozmiar tak jak w przypadku kurtki. Trzeba mieć w tym zakresie o wiele więcej wiedzy, ponieważ łatwo można popełnić błąd i zakupić płaszcz zupełnie niepasujący swoim wyglądem np. do sylwetki czy też po prostu gustu danej osoby.
Najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać podczas kupowania zimowego płaszcza, jest wybranie jego fasonu, a konkretniej mówiąc tego, czy ma to być model jednorzędowy, czy dwurzędowy. Jak to przekłada się na budowę ciała? Jeśli posiada się umięśnioną budowę ciała lub też nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, nie powinno się wybierać modelu dwurzędowego, ponieważ będzie on zbyt mocno opinał ciało. Może więc spowodować to, że umięśniona sylweta wyglądać będzie karykaturalnie w takim płaszczu, a osoba z nadwagą będzie miała doskonale uwydatnione wszelkie defekty ciała w postaci np. dużego brzuszka. Dla takiej osoby o wiele lepszym pomysłem będzie zakupienie płaszcza jednorzędowego, który będzie luźniejszy, a więc i lepiej przykryje nadmiar tłuszczu czy też umięśnioną sylwetkę. Płaszcze dwurzędowe zalecane są natomiast dla tych osób, które mają szczupłą budowę ciała.
Czy materiał wykonania ma duże znaczenie?
O czym należy pamiętać na sam koniec podczas wybierania zimowego płaszcza przez mężczyznę? Najważniejszą sprawa jest to, aby odpowiednio dobrać tworzywo, z którego będzie on wykonany. Jak się okazuje, możliwości w zakresie wybierania zimowego płaszcza pod kątem materiału jest naprawdę bardzo wiele. Co można więc szczególnie mocno polecić?
Nie da się ukryć, że najczęściej wybieranym rodzajem płaszcza jest wersja wełniana. Ceniony jest on przede wszystkim za doskonałe właściwości ochrony termicznej, dzięki czemu taki płaszcz zapewnia doskonały komfort nawet w czasie największego mrozu. Co więcej, wełna jest w stanie zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do skóry, więc nie ma ryzyka, że będzie dochodziło do jej zapacania się czy też podrażniania. Oczywiście na koniec warto zauważyć, że wełna to także dość duża wytrzymałość, a także niewrażliwość na częste czyszczenie. Czy wełniane płaszcze mają jakieś wady? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że są one dość ciężkie, a przez to mogą być niewygodne. Co więcej, są one podatne na działanie wilgoci, dlatego też nie zaleca się ich noszenia w czasie dużego deszczu. Są to więc typowe płaszcze zimowe, które nie są zalecane w czasie jesieni. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być wełniany płaszcz z dodatkiem poliestru, czyli sztucznego składnika. Powodować on będzie, że płaszcz nie będzie tak chętnie chłonął wilgoci, a przez to uda się zniwelować jego najważniejszą wadę. Liczyć się jednak trzeba z tym, że z tego powodu może on gorzej przepuszczać powietrze, a to pogorszy jego komfort noszenia.