Jak ustawić siodełko rowerowe

Posted by admin | Rower | środa 6 Lipiec 2016 3:09 pm

Kupując rower najczęściej zwracamy uwagę na to, aby poprawnie dobrać rozmiar ramy do naszego wzrostu. Jest to bardzo dobre podejście, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poza wielkością ramy ważne jest również ustawienie siodełka.

Jak ustawić siodełko rowerowe?

Siodełka rowerowe ustawia się w trzech płaszczyznach: góra-dół, przód-tył oraz nachylenie dzioba siodełka.

1) Góra-dół

Siodełka rowerowe w płaszczyźnie góra-dół, ustawia się w następujący sposób. Musimy usiąść na siodełku i tak regulować jego wysokość, aby noga oparta piętą na pedale była całkowicie wyprostowana. Podczas pedałowania natomiast (wtedy pedałujemy przednia częścią stopy) powinna być lekko zgięta.

2) Przód-tył

Regulacja przód-tył może zostać przeprowadzona za pomocą sznurka z ciężarkiem. Rowerowe siodełko powinno być tak ustawione, aby w momencie położenia naszej stopy na pedale korby, (kiedy pedał i korba są w pozycji poziomej) sznurek umiejscowiony na wysokości naszej rzepki i ciężarek, który powinien się znajdować pośrodku osi pedała, tworzyły linie pionową.

3) Nachylenie dzioba siodełka.

Siodełko powinno być ustawione możliwie jak najbardziej poziomo, dlatego najłatwiej jest położenie siodełka sprawdzić za pomocą poziomicy.


Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.