Kierownica w rowerze – za szeroka, za wąska

Posted by admin | Rower | piątek 29 Styczeń 2016 4:24 pm

Dobór kierownicy do roweru nie jest sprawą łatwą. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, ważne jest też by kierownica pasowała konkretnie do naszego modelu. W gotowych modelach rowerów kierownice dobierane są przez producentów proporcjonalnie do rozmiarów ramy. Jak dobrać kierownicę gdy chcemy samodzielnie wymienić tę część w rowerze?

prosta kierownica rowerowa

Prosta kierownica rowerowa

W sklepach rowerowych znajdziemy różne rodzaje kierownic (zobacz np. różne kierownice rowerowe w sklepie Zico-Bike). Założenie jest takie, że wyższa osoba będzie będzie miała szersze ramiona i będzie potrzebowała potrzebowała większego reach czyli zasięgu, mierzonego od osi poprzecznej kierownicy (miejsca mocowania mostka), a jej najdalej wysuniętego do przodu punktu (na zgięciu „baranka”. Dlatego też np. rower szosowy o ramie 56 cm może mieć mostek długości 100 mm, a szerokość kierownicy 42 cm, podczas gdy rower o ramie 58 cm, długość mostka 110mm, a kierownicę 44cm. Wszystko byłoby w porządku, gdyby każdy miał takie same proporcje.

SKUTKI ZŁEJ SZEROKOŚCI

Niestety, zbyt szeroka kierownica w Twoim rowerze spowoduje, że  ramiona wysuną Ci się nadmiernie do przodu, co w efekcie doprowadzi do napięcia mięśni oraz bóli szyi. Z kolei przy zbyt wąskiej kierownicy uciśnięta będzie klatka piersiowa, powodując trudności z oddychaniem oraz problemy z precyzyjnym sterowaniem, co jest męczące i na dodatek niezbyt bezpieczne (chyba, że bierzesz udział w profesjonalnych peletonach-wtedy być może decydujesz się na taką kierownicę świadomie, ale załóżmy, że tak nie jest).

WYBÓR SZEROKOŚCI KIEROWNICY

Zatem odpowiednia dla Ciebie szerokość to ta, która będzie mniej więcej odpowiadała Twojej szerokości w barkach. Mniej więcej, bo większość producentów produkuje produkuje kierownice rowerowe w szerokościach od 38 cm do 46 cm z przeskokiem co 2 cm, dlatego musisz wyczuć, który rozmiar będzie najlepiej „leżał” Ci w ręku.

Powodzenia w wyborze!

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.