Oświetlenie rowerowe w przepisach

Posted by admin | Rower | Tuesday 4 April 2017 8:08 am

oświetlenie roweroweOdpowiednie lampki z przodu i z tyłu naszego roweru to kwestia bezpieczeństwa, która ponadto jest jasno określona w przepisach. Dlatego też nie ma co się zastanawiać czy są one nam rzeczywiście potrzebne, tylko zerknąć do kodeksu i dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jakie oświetlenie rowerowe się nam przyda i w jakich warunkach powinniśmy go używać?

Przepis to podstawa
Niestety wciąż dosyć często można spotkać wieczorami rowerzystów jeżdżących bez przepisowego oświetlenia. W ten sposób narażają oni siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego, a przy okazji wystawiają się na ewentualny mandat. Rozporządzenie ministra transportu z 2013 roku jasno określa, że rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone w: “z przodu – co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej; z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej”. Oba mogą być migające.

Oświetlenie do nocnego użytku
Co ważne lampek tych musimy używać tylko w nocy bądź w trudnych warunkach pogodowych, co reguluje m.in. prawo o ruchu drogowym. W przypadku roweru kwestia oświetlenia rowerowego w zupełności nam wystarczy nie trzeba także na przykład ubierać do jazdy kamizelki odblaskowej, którą część ludzi stosuje i która rzecz jasna w pewnym stopniu także poprawia widoczność rowerzysty na drodze.

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Sorry, the comment form is closed at this time.