Pedały zatrzaskowe

Posted by admin | Rower | Monday 4 July 2016 8:38 am

Pedały roweroweWybór właściwych pedałów do rowerów powinien być przemyślany. Gdy korzystamy z roweru częściej niż kilka razy w miesiącu, warto zainteresować się pedałami zatrzaskowymi, popularnie zwanymi SPD.

Tego typu pedały do roweru, poprzez specjalne obuwie z blokami w podeszwie, łączą naszą stopę z rowerem. Dzięki temu, podczas jazdy rower niemal 100% energii wytworzonej przez nasze nogi trafia do napędu roweru. Zalety tego rodzaju pedałów, szczególnie są widoczne podczas pokonywania podjazdów – niejako możemy “ciągnąć” rower pod górę.

Istotnym zagadnieniem jest kwestia bezpieczeństwa. Wydawać się może że takie rozwiązanie może powodować wiele zagrożeń. Nauka korzystania z zatrzaskowych systemów wpinania stopy w pedały powinna zając nam dosłownie kilka minut. Współczesne konstrukcje posiadają regulacją siły wpięcia buta. Samo wypięcie się z pedałów jest bardzo intuicyjne (ruch nogą w lewo/prawo). Warto także wspomnieć że dzięki sztywnemu połączeniu stopy z rowerem, noga nie ześlizgnie się podczas deszczu lub pokonywania wyboistych dróg.

Pedały rowerowe typu SPD wymuszają także prawidłowe usadowienie stopy w pedale. Korzyścią tego rozwiązania jest z jednej strony wzrost wydajności pedałowania, z drugiej mniejsze narażenie na kontuzje spowodowane niewłaściwą pozycją stopy.


No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Sorry, the comment form is closed at this time.