Pedały zatrzaskowe

Posted by admin | Rower | poniedziałek 4 Lipiec 2016 8:38 am

Pedały roweroweWybór właściwych pedałów do rowerów powinien być przemyślany. Gdy korzystamy z roweru częściej niż kilka razy w miesiącu, warto zainteresować się pedałami zatrzaskowymi, popularnie zwanymi SPD.

Tego typu pedały do roweru, poprzez specjalne obuwie z blokami w podeszwie, łączą naszą stopę z rowerem. Dzięki temu, podczas jazdy rower niemal 100% energii wytworzonej przez nasze nogi trafia do napędu roweru. Zalety tego rodzaju pedałów, szczególnie są widoczne podczas pokonywania podjazdów – niejako możemy „ciągnąć” rower pod górę.

Istotnym zagadnieniem jest kwestia bezpieczeństwa. Wydawać się może że takie rozwiązanie może powodować wiele zagrożeń. Nauka korzystania z zatrzaskowych systemów wpinania stopy w pedały powinna zając nam dosłownie kilka minut. Współczesne konstrukcje posiadają regulacją siły wpięcia buta. Samo wypięcie się z pedałów jest bardzo intuicyjne (ruch nogą w lewo/prawo). Warto także wspomnieć że dzięki sztywnemu połączeniu stopy z rowerem, noga nie ześlizgnie się podczas deszczu lub pokonywania wyboistych dróg.

Pedały rowerowe typu SPD wymuszają także prawidłowe usadowienie stopy w pedale. Korzyścią tego rozwiązania jest z jednej strony wzrost wydajności pedałowania, z drugiej mniejsze narażenie na kontuzje spowodowane niewłaściwą pozycją stopy.


Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.